Zubné implantáty ponúkajú alternatívu pre okamžitú náhradu chýbajúceho zuba alebo zubnej protézy.
Žiaľ ľudia prichádzajú o svoje zuby v dôsledku zlej zubnej hygieny, vysokej kazivosti zubov alebo úrazom. Na titánový implantát sa po zahojení nasadí implantátová korunka.
Čo je to zubný implantát?
Implantát je titánová skrutka zavedená malým operačným zákrokom do kosti čeľuste alebo sánky na miesto chýbajúceho zuba. V podstate nahrádza jeho chýbajúci koreň. Pri hojení, ktoré zvyčajne trvá 6 mesiacov v čeľusti a 3 mesiace v sánke, kosť pevne obrastie implantát a čiastočne vrastie do jeho štruktúry. Na takto pevne uchytený pilier potom môžeme bezpečne a natrvalo nasadiť korunku, mostík alebo protézu. V ústach sa už nič nepohybuje a nevypadáva, nikto nespozná, že nosíte zubnú náhradu. Keďže implantáty pevne a bezpečne sedia, môžete spokojne jesť chutné jablká, žuť mäso, či ohrýzať kôrku chleba. Toto zvýšenie kvality života si cenia pacienti najviac.
Dlhodobé štúdie ukazujú, že 10 rokov po implantácii je až 90 % implantátov plne funkčných. Samozrejme, tomuto výsledku predchádza kvalitná domáca starostlivosť a pravidelné kontroly. Takto môžu implantáty vydržať aj do konca života.
Ako postupujeme pri zubných implantátoch?
Konzultácia
Na úvodnej konzultácii urobíme panoramatický RTG snímok, na ktorom zhodnotíme kosť a vyšetríme ústnu dutinu, kde zhodnotíme stav zbytkového chrupu, ďasien a hygienu.
Vypočujeme si vašu predstavu a spolu prejdeme možnosti dopracovania sa k želanému výsledku. Fyzicky vám predvedieme ako vyzerajú jednotlivé zubné náhrady a vysvetlíme vám celý postup a priebeh ich vyhotovenia.
Na základe tohto všetkého vypracujeme návrh a cenu protetického ošetrenia.
Implantácia
V našej ambulancii pri lokálnom umŕtvení malým chirurgickým zákrokom bezbolestne vsadíme implantát do kosti. Vsádzanie trvá len niekoľko minút. V závislosti od typu použitého implantátu a kvality kosti ho necháme podľa potreby 3 až 6 mesiacov vhojiť.
Protetické dokončenie
Pokiaľ sme nechali implantáty vhojiť, spravíme nový RTG snímok a na ňom skontrolujeme stupeň vhojenia. Keď je všetko v poriadku, urobia sa odtlačky, skúška a cementujeme hotovú prácu – všetko bezbolestne.
Pravidelné kontroly
Po nasadení protetickej práce na implantát sú potrebné pravidelné návštevy v našej ambulancii, pri ktorých kontrolujeme stav hygieny, záhryzu a žuvania. Pokiaľ si pacient dá ošetriť zub nakusujúci na protetickú prácu nesenú zubnými implantátmi u iného ošetrujúceho lekára, je taktiež potrebná kontrola, aby nová plomba či korunka nespôsobila nesprávnym žuvacím dotykom vykývanie implantátu.
Časté otázky:
Kedy je možné po vytrhnutí zuba zaviesť implantát?
Vo väčšine prípadov je najvhodnejšia doba cca 3-4 mesiace po vytrhnutí zuba. Pri dobrej situácii je možné implantát zaviesť ihneď po extrakcii zuba, počas jeden návštevy u zubného lekára.
Je možné implantovať zubný implantát pacientovi aj v jeho vyššom veku?
Žiadne vekové obmedzenie neexistuje pre implantáciu zubného implantátu.
Ako sa stravujeme s implantátmi?
Pri zubných implantátoch nie sú žiadne obmedzenia v stravovaní. Keďže implantáty pevne a bezpečne sedia, je možné pomocou zubných implantátov jesť a pohrýzť všetko, vrátane tvrdšej stravy – chutné jablká, oriešky, žuť mäso alebo odhryznúť kôrku chleba. Lepšie pohryzená potrava sa lepšie strávi a to napomáha zlepšeniu tráviaceho systému.
Je možné implantovať zubný implantát pacientovi v prípade ochorenia typu cukrovka alebo osteoporóza?
Cukrovka nie je problém pre implantovanie zubných implantátov, avšak pacient musí mať cukrovku pod kontrolou. Rovnako, ako osteoporóza už nie je kontraindikáciou pre implantáty.
Aká je biologická znášanlivosť implantátov pre organizmus?
Titán, z ktorého sú implantáty vyrobené, patrí k materiálom najlepšie prijímaným ľudským telom a preto sa používa v celej medicíne, nielen v stomatológii.
Ako dlho vydrží implantát?
Zubné implantáty môžu vydržať aj počas celého života. Výsledky vedeckých štúdií dokazujú, že aj po desiatich rokoch sú implantáty plne funkčné na 90%. Avšak k dlhej životnosti prispieva okrem kvalitne vykonanej implantácie správna dentálna hygiena, dodržiavanie pravidelných kontrol implantátov a zubných náhrad u zubného lekára a dvakrát ročne návšteva dentálnej hygieny v zubnej ambulancii.
Zubné implantáty ANKYLOS
Pevnosť, stabilita a spoľahlivosť viac ako 25 rokov – zubné implantáty Ankylos. Spôsob náhrady zubov, ktoré pôsobí prirodzene esteticky aj funkčne. Tvar implantátu je navrhnutý tak, aby jeho stabilita a funkčnosť bola dlhodobá. Po zrastení zubného implantátu do kosti sa zabráni resorpcii kosti, čo zabezpečí stabilné a zdravé tvrdé a mäkké tkanivá. Povrch implantátov je veľmi podobný štruktúre prirodzených tkanív, čo umožňuje jednoduchšiu a účinnejšiu integráciu implantátu do kosti. Nový dizajn implantátov umožňuje väčšiu flexibilitu pri umiestnení implantátu s cieľom maximalizovať využitie existujúcej kosti.